تاثیر کرونا بر قلب کودک

تاثیر کرونا بر قلب کودک

تاثیر کرونا بر قلب کودک

  • آیا کرونا بر قلب کودک تاثیر می گذارد؟

  • در دوران بارداری کرونا گرفته ام لازم است کاری انجام دهم؟

این دو سوال سوالاتی هستند که این روز های خیلی اهمیت پیدا کرده است و باعث نگرانی خانواده ها شده است. در این مقاله به بررسی این دو سوال می پردازیم.

تاثیر کرونا بر قلب کودک

COVID-19 می تواند بر قلب کودکان خردسال تأثیر بگذارد نوزاد مبتلا به COVID-19 همان آسیب میوکارد را نشان داد که در بزرگسالان دیده می شود.طبق تحقیقات منتشر شده، یک نوزاد 2 ماهه که مبتلا به کووید-19 تشخیص داده شد، آسیب برگشت پذیر میوکارد و نارسایی قلبی، مشابه مشکلات قلبی مرتبط با COVID-19 که در بزرگسالان دیده می شود، تجربه کرده است.

نوزاد با عملکرد طبیعی قلب بهبود یافت و بدون هیچ داروی نارسایی قلبی مرخص شد. از اولین گزارش‌های COVID-19 در چین، نشانه‌هایی از آسیب میوکارد در برخی از بیماران وجود داشته است. در گروه‌های اولیه بیماران بزرگسال بستری شده با کووید-19، مطالعات نشان داد که بین 20 تا 28 درصد از بیماران شواهدی از آسیب میوکارد دیده می‌شود. اکثر بیماران مبتلا به آسیب میوکارد بیماری قلبی عروقی از قبل موجود داشتند. در این مورد، یک نوزاد 2 ماهه پس از تغذیه با خفگی و تغییر رنگ پوست مایل به آبی مراجعه کرد. کودک قبل از اولین مراجعه هیچ سابقه ای از تب، سرفه، علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، اسهال، استفراغ یا کاهش تغذیه نداشت.

بیمار در هفته 33 به دنیا آمد و به مدت سه هفته در NICU ماند که شامل یک هفته فشار مثبت مداوم بینی بود. آزمایش اولیه کووید-19 بیمار منفی بود، اما تکرار آزمایش مثبت بود. ECG آسیب میوکارد را به دلیل عفونت ویروسی و علائم نارسایی قلبی که توسط عفونت ویروسی تشدید شده بود نشان داد. آزمایش‌ها تمام علل ویروسی احتمالی دیگر را برای آسیب میوکارد رد کردند. بیمار برای افت فشار خون به احیای مایع و حمایت اینوتروپیک و همچنین تهویه مکانیکی برای نارسایی تنفسی نیاز داشت.

همان طور که گفته شد کودکی که به کرونا مبتلا شده با مشکل قلبی میوکاردیت رو برو شده است، اما این مورد همیشگی نیست. بهتر است برای اطمینان برای کودکانی که کرونا گرفته اند اکو قلب انجام شود تا خیال والدین راحت شود و نگرانی نباشد.

تاثیر کرونا بر قلب کودک (کرونا در زمان بارداری)

اگر باردار هستید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری جدی ناشی از ویروس کرونا (COVID-19) هستید. اگر در اواخر بارداری به COVID-19 مبتلا شوید، ممکن است کودک شما نیز در معرض خطر باشد. اگر علائم COVID-19 را دارید، مهم است که به ماما یا تیم زایمان خود بگویید. آنها می توانند از شما حمایت و راهنمایی کنند و شما می توانید در مورد هر گونه نگرانی با آنها صحبت کنید.

تاثیر کرونا بر قلب کودک بارداری و خطر ابتلا به COVID-19

اگر باردار هستید، به خصوص اگر بیش از هفته ۲۸ باردار هستید (در سه ماهه سوم بارداری) در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کووید-۱۹ هستید. موارد دیگری که در صورت بارداری می تواند شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد عبارتند از:

  • داشتن یک بیماری زمینه ای (مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی یا آسم)
  • اضافه وزن
  • افراد دارای 35 سال سن یا بیشتر
  • افراد با ازدواج فامیلی

خطر ابتلای کودک شما به COVID-19 اگر در اواخر بارداری به کووید-19 مبتلا شوید، ممکن است باعث شود نوزادتان زودتر از موعد به دنیا بیاید یا وزن کم داشته باشد. همچنین می تواند خطر مرده زایی را افزایش دهد. اما خطر کلی مرده زایی شما هنوز کم است. ممکن است این امکان برای شما وجود داشته باشد که کووید-19 را قبل از تولد به کودک خود منتقل کنید. اما وقتی این اتفاق افتاد، نوزادان بهتر شدند. هیچ مدرکی وجود ندارد که کووید-19 باعث سقط جنین شود یا بر رشد جنین شما در بارداری تأثیر بگذارد.

برای اطمینان از این که پس از ابتلا به کرونا نیاز به انجام کاری است، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و اکو جنین انجام دهید. این گونه می توان از سلامت قلب فرزند خود مطمئن شوید.

1 thought on “تاثیر کرونا بر قلب کودک”

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *